Emoce a nemoce

 
 
  

V současné době moderní medicíny se za velice důležité při vzniku a rozvoji nemocí považuje naše stravování a pohybová aktivita. Jsou známé mnohé studie, ve kterých se veliký důraz klade na jisté druhy potravin, kterých pravidelná konzumace nás dokáže do jisté míry ochránit před vznikem mnohých často zákeřných civilizačních nemocí. Jiné studie zase zdůrazňují výhody toho nebo onoho druhu pohybové aktivity na zdraví. V každé z nich je ukrytý kus pravdy - je potřeba jíst přírodní potraviny a pravidelně se pohybovat. Mnohdy se ale v léčbě a prevenci onemocnění zapomíná na veliký vliv našich emocí a psychiky na vznik s tím na první pohled nesouvisejících nemocí. I když rychle se rozvíjející obor psychosomatická medicína o tom všem již ví své.
 
Staří Číňané již tisíciletí znají silný vliv našeho myšlení a emocí na celkový zdravotní stav. Mnohaletým pozorováním přiradili k jednotlivým orgánům emoční pochody, kterých nadměrnost může orgán sdružený s danou emocí uvést do stavu nerovnováhy a po jistém čase přivodit také jeho funkční poruchu. Platí to také opačně - postižení orgánu vyvolá po jistém čase převahu emocí s ním souvisejících.
 
Které emoce a které orgány spolu vzájemně souvisejí
 
JÁTRA -
podle tradiční čínské medicíny (dále TČM) s ní souvisejí emoce typu hněvu, podrážděnosti, vznětlivosti a špatné a rychle se měnící nálady. Také nadměrná frustrace a vztekání se může přivodit nerovnováhu jater a způsobit dále ve fyzické rovině potíže typu : bolestí hlavy (typické pro jaterní bolesti je silná a rozpínavá bolest na vrcholu hlavy a za očima.
Pro sdružený orgán jater - žlučník jsou to bolesti na spáncích), vysoký tlak, mrtvice, poruchy trávení, u žen bolestivá a nepravidelná menstruace, noční pocení, oční potíže, pískání v uších. Dlouhodobá nerovnováha a "zauzlení se" čchi (energie) jater je častou příčinou vzniku depresí.
 
SRDCE -
s ním souvisí emoce radosti, smíchu a pláče. Lidé s oslabenou srdeční energií nejsou schopni se radovat a často propadají pláči. Trpí také depresemi. Stojí ale za povšimnutí, že nadměrná a silná radost může člověka i zabít vysvětluje se to náhlým nárůstem ohně srdce. Ve fyzické rovině se srdcem souvisí potíže typu : bolesti a bušení srdce, srdeční úzkost, psychická únava, zimomřivost a chladné končetiny, spontánní a noční pocení, ale také zapomnětlivost, nespavost, živé sny, afty v ústech a na jazyku a bolestivé močení (přenosem na jeho sdružený orgán tenké střevo a dále spojkami na močový měchýř). "Horkost" v srdci může způsobit záchvaty zuřivosti nebo častý smích bez příčiny.
 
SLINIVKA-SLEZINA -
souvisí s ní emoce typu skepse, lítosti, splínu a neustálého přemítání a přemýšlení. V současnosti všude přítomný stres tyto orgány silně oslabuje. Více jsou ohrožené ženy, protože se mu poddávají nejenom v práci, ale také v rodině. Málokterá žena dokáže své starosti hodit za hlavu a klidně usnout jako většina nás - mužů. S nerovnováhou tohoto orgánu souvisejí fyzické potíže typu : oslabeného trávení, nechutenství, nadýmání a řidší stolice, fyzické a psychické únavy, zkrácení dechu a slabý hlas, rychlé změny hmotnosti (hubnutí nebo obezita), pokles a výhřez orgánů, žlutavé zabarvení obličeje, u žen silná menstruace, nadměrná tvorba modřin, a také zimomřivost a studené končetiny nebo teploty "nejasné" příčiny...
 
 
PLÍCE -
souvisí s nimi emoce jako úzkost, smutek a zádumčivost. Astma nebo chronická bronchitida se velice často projeví právě při ztrátě blízké osoby nebo náhlém rozchodu. A naopak lidé o slabeným elementem kovu /plíce + tlusté střevo/ se těmto emocím často nadměrně poddávají. Příznaky narušení činnosti plic jsou nejen kašel,dušnost a zahlenění, ale také náchylnost k častému nachlazení, chronickému výtoku z nosu, psychické vyčerpanosti, dechové nedostatečnosti a slabému hlasu, spontánnímu pocení, alergiím a také zácpě (přenos patologie na sdružený orgán - tlusté střevo.)
 
LEDVINY -
jejich emocemi jsou strach, nejistota, obavy. Jsou známé případy, kdy došlo k zešedivění "přes noc" u lidí se silným strachem nebo náhlým leknutím. Možná se ptáte, proč šedivé vlasy? Je to proto, že podle TČM jsou vlasy považované za "zbytky" ledvin a v jejich kvalitě se pozná dostatek jejich "esence". Jaké nemoci souvisí s ledvinami? Jsou to bolesti zad, slabost v bedrech a kolenou, kostní výrůstky a řídnutí kostí, časté denní a noční močení, odpolední teploty a noční pocení, u žen předčasná menstruace, silný či stálý výtok krve z dělohy, neplodnost, výtoky a menopauzální potíže, u mužů předčasná ejakulace a impotence, závratě, vypadávání vlasů, zvuky v uších, zimomřivost.
 
Málokdy se stává, že potíže zůstanou fixované pouze na jeden orgán. Dochází k přenosu na orgány sdružené a sousedící a z těch na další. U dlouhodobého onemocnění nebo neléčení příčiny hned na začátku je pak často těžké poznat, kde nemoc vlastně začala a co bylo její příčinou. I tady platí to známé "vše se vším souvisí".
Často právě vhodnou léčbou mizí nejen zdravotní potíže ve fyzické rovině, ale také potíže psychické.
 
Je nutné zdůraznit celostní přístup k léčbě všech nemocí, tzn. podat nejen správný lék, ale také určit vhodné potraviny, pohybovou aktivitu a metodu uklidnění v současnosti tak přetěžované psychiky.
 
 DEPRESE - "léčit tělo, nejen duši"
 Podzimní a zimní období je považované za dobu, kdy počet a intenzita depresí dosahují svého maxima. Kromě nerovnováhy mozkových neurotransmiterů (např. serotonin) je za jednu z vlivných faktorů vnějšího prostředí považován nedostatek slunečního záření, které má veliký vliv nejen na naše psychické zdraví. Je třeba si položit otázku, co kromě slunečného (světelného) záření má na psychiku ještě neblahé účinky? A co vnitřní nerovnováha způsobená oslabením či disharmonií životně důležitých orgánů? Odpověd by mohla nabídnout svým "netradičním" pohledem na toto v současnosti časté onemocnění tradiční čínská medicína (dále TČM).
Podle TČM je s depresí spojená nerovnováha orgánů srdce, slinivky-sleziny a jater, které často ruka v ruce doprovázejí nedostatek a/nebo stagnace čchi (energie), "nedostatečnost" krve, hromadění hlenů a nedostatek jinu a jangu.
 
Příčiny deprese z pohledu TČM : OSLABENÍ ČCHI = ENERGIE SLINIVKY a SLEZINY.
 
V současném světě neustálého stresu, nadměrných, nevyrovnaných a potlačovaných emocí, je tato nerovnováha velice častá hlavně u ženské části populace, na zdraví které zdá se mají emoce silnější vliv. Může k tomu dojít nejen nevyváženým jídelníčkem, nadměrností ochlazujících a dietních potravin, ale také neustálým přemítáním, přemýšlením a stresováním se / což jsou emoce mající blízký vztah k těmto orgánům/. Slinivka-slezina je dle TČM považovaná za zdroj "pozdního nebe" - energie a živin získaných z potravy a využívaných k výstavbě těla a správné funkci orgánů. Další potíže často doprovázející deprese z této příčiny jsou únava (stupňující se po jídle), závratě, nechutenství, řídká stolice, lehké přibývání nebo ubývání hmotnosti, silná a předčasná menstruace, nadměrná tvorba modřin, zimomřivost, často také neplodnost. Léčbou tohoto syndromu je doplnění čchi zmiňovaných orgánů nejen změnou jídelníčku(vynechání ochlazujících potravin), zahřívajícími a "čchi doplňujícími" bylinami, ale také metodou zvanou moxace (nahříváním akupunkturních bodů).
 
Neméně častou příčinou je tzv. "STÍSNĚNÍ A ZAUZLENÍ" se ENERGIE JATER .
 
Nadměrností emocí hněvu, agrese, vztekání se, nebo jejich potlačováním, ale také frustrací dochází k stagnaci a stísnění energie jater. Je to proto, že jsou nejen filtrem na toxiny, ale podle TČM také na emoce. 
 
Jejich důležitou funkcí z pohledu TČM je "ZPRŮCHODŇOVÁNÍ" toku energie v organizmu. Když se energie pohybuje plynule, člověk se cítí zdravý, pokud dojde k její stagnaci, vznikají nejen poruchy psychiky, ale také bolesti. Nerovnováha jater může dále způsobovat i na první pohled s tímto vším nesouvisející potíže jako premenstruální syndrom (bolesti a změny nálad před menstruací), bolestivou a nepravidelnou menstruaci, poruchy trávení/při rozčilení až zvracení), silné bolesti hlavy se začervenáním tváří a očí, vysoký tlak, pocity staženého hrudníku, švestky v hrdle, hořká chuť v ústech, nadměrná žravost.
Podle mezi-orgánových vztahů nevyrovnaná játra svým vlivem můžou oslabit a postupně vyčerpat slinivku-slezinu (viz první příčina). I když si těžkou fyzickou prací vydělává na živobytí stále méně lidí, unavených a vyčerpaných lidí neubývá. 
 
Právě naopak, nerovnováha 2 základních životních aspektů - JINOVÉHO a JANGOVÉHO je u nadměrně psychicky přetížených lidí podle TČM další příčinou vzniku depresí. "VYČERPÁNÍ JINU" může být způsobené nejen každodenním stresem a psychickým vypětím, ale také dlouhou prací v noci, u počítače, nadměrnou sexuální aktivitou, nesprávným složením jídelníčku (nadměrnost vysušujících "fastfoodových" potravin), nadměrnou konzumací antibiotik.
 
Jak se tato nerovnováha dále projevuje? 
Obecně jsou to projevy horkosti - noční pocení, dlouhodobě zvýšená odpolední teplota/ 37 - 37,5 /, horko "5 srdcí" - pálení dlaní, plosek nohou a na hrudi, sucho v hrdle a nadměrná žízeň - často na studené nápoje, u žen předčasná menstruace, poruchy potence u mužů, slabost a bolesti zad a kolen, padání vlasů, neklid a nervozita.
 
Není deprese jako deprese. Příčin vzniku depresí může být podle TČM více, je možná i jejich vzájemná kombinace. Je potřeba se zaměřit nejen na samotnou léčbu psychiky, ale především na léčbu kořene onemocnění, kterým může být orgánová nebo systémová nerovnováha.
 
CUKR
Serotonin je jedním ze základních neurotransmiterů. Umožňuje komunikaci mezi jednotlivými synapsemi v mozku a ovlivňuje tak emoce, paměť, bolest, spánek, ale i apetit. Přispívá také k celkovému pocitu pohody. Každý třetí až pátý člověk trpící jeho nedostatkem si jej doplňuje konzumací sladkostí. A vzniká tak závislost.
 
Mozek syntetizuje serotonin z tryptofanu, aminokyseliny, která se dostává do těla potravou. Díky složení stravy, nebo genetickou dispozicí se některým lidem této kyseliny nedostává, a tím ani serotoninu. Jeho nedostatek se projevuje depresí, poruchami spánku, nervozitou až agresivitou. Nejběžnější způsob, jak jej doplnit, je dodat tělu cukr.
 
"Serotonin přispívá také k celkovému pocitu pohody, a proto se k „sladké terapii“ uchyluje každý třetí až pátý člověk. Vzniká tím závislost srovnatelná s jakoukoli jinou," tvrdí Richard a Judith Wurtmanovi z Massachusetts Institute of Technology (MIT).
 
Zejména čokoláda, bonbóny, zákusky, nebo chipsy ( obsahují rychlé škroby), slouží jako "lék" na špatnou náladu, sezónní deprese (hlavně zimní), či nedostatek energie. "Po sladkostech baží také čerství nekuřáci (nikotin zvyšuje hladinu serotoninu a jeho absence má efekt právě opačný)," vysvětlují manželé Wurtmanovi.
 
Konzumace cukrů má i jiné stinné stránky. V první radě lidé závislí na sladkostech ztrácí schopnost kontrolovat svou tělesnou váhu. Přitom serotonin lze mozku dodat i bez toho, že bychom se uchylovali ke sladkostem. 
První způsob je čistě medikamentózní. Existují léky, ať už jsou to antidepresiva nebo jiné přípravky, které jeho hladinu uměle zvyšují. Nevýhodou metody jsou vedlejší účinky léků, často velmi nežádoucí. 
Druhý, šetrnější přístup, představují potravní doplňky, prodávané pod názvem 5-HTP, které obsahují aminokyseliny, potřebné k jeho produkci. 
A poslední, patrně nejlepší cestou, je změna jídelníčku. Nejde o dietu jako takovou, při níž je cílem omezit příjem kaloriíí, ostatně po ukončení diety bývají shozená kila rychle zpět a někdy i nějaké navíc. Spíše se jedná o náhradu rychlých cukrů potravinami s nízkým glykemickým indexem, jako je naturální rýže, čočka, fazole a samozřejmě ovoce. Některé potraviny tvorbu serotoninu přímo podporují, mléčné výrobky, maso (zejména krůtí), vejce a celozrnné pečivo. Význačný efekt mají také banány, rajčata a švestky.
 
Samozřejmě, změny nelze očekávat ze dne na den, ale rozumnou stravou, popřípadě obohacenou potravními doplňky, lze podle výzkumníků z MIT produkci serotoninu postupně upravit.
 
Recepty nejen na deprese a poruchy spánku
 
Deprese a nervové vypětí
Vnitřní léčba:
1. Rozmačkáme banán a přidáme šťávu z jednoho pomeranče, z půlky citronu, lžíci medu a špetku ženšenového prášku. Tuto kaši jíme zcela pomalu.
2. Vezmeme šťávu z jednoho grapefruitu a jednoho pomeranče, přidáme lžíci medu, špetku ženšenového prášku a špetku šalvějových lístků, které rozemneme mezi prsty. Pijeme pomalu.
Zevní léčba:
o Banán rozmačkáme a přidáme lžíci medu, špetku prášku z muškátového oříšku, špetku ženšenového prášku, špetku rozemletého hřebíčku a lžičku čistého alkoholu. Získaná směs se položí na obklad přiložený na solar plexus a nechá se působit 1 hodinu. Pomocí vysokého množství magnézia a vápníku dosáhneme mimořádného uklidňujícího účinku.
o Harmonizující barvy: Příznivou barvou je oranžová. Noste žluté nebo oranžové barvy, důležitá je lehká strava, která obsahuje hodně ovoce a zeleniny. Povzbudivě působí také všechny potraviny, které mají žlutou, oranžovou a červenou barvu.
o Kameny na posílení nervů: Dolomit, lapis lazury, safír.
o Harmonizující body: Nachází se na vnitřní straně prsteníčků a na spodní části nehtu.
 
Zaručený tip: V drtivé většině případů je lepší jít do lesa než sníst tubu prášků.
 
 
Poruchy spánku
Vnitřní léčba:  1. Ke šťávě z jednoho grapefruitu a jednoho pomeranče přidáme lžičku medu, špetku ženšenového prášku a špetku mletého zázvoru. Nápoj pijeme před spaním.
2. Do sklenice horkého mléka přidáme 2 lžičky medu a špetku mletého hřebíčku. Pijeme velmi pomalu půl hodiny před spaním. Hřebíček má silně uklidňující účinek.
3. Ohřejeme trochu sezamového oleje a přidáme špetku ženščenového prášku a špetku hřebíčku v prášku.
Zevní léčba:
o Harmonizující barvy: Při poruchách spánku poskytuje uklidňující barevnou frekvenci modrá barva. Je možné si vedle postele instalovat modré světlo. Harmonizující funkci má také zelená. Zvolte si barvu, která je vašemu srdci blíž.
o Harmonizující drahokamy: Spánek podporuje ametyst, safír, turmalín, karneol a lapis lazuli.
 
Zaručený tip: Nespavost možná není jen váš problém. Najděte si ve svém okolí někoho, kdo v noci také nespí. Nespěte spolu... Posílejte si zprávy mobilním telefonem.
 
Ledviny a močový měchýř
Vnitřní léčba: Nakrájíme na kostky 7 mrkví, krátce povaříme je ve 2 l. vody. Po vychladnutí scedíme a pijeme před hlavními jídly.
Zevní léčba: Povaříme 0,5l. vody a vložíme do ní půl hrsti šalvěje + 1 zázvorový kořen. Necháme 10 min. vylouhovat pod pokličkou, scedíme  a přidáme pár kapek lněného oleje. Na ledviny přikládáme na 1hod. velmi teplé obklady, udržujeme zahřáté.
 
První pomoc při zánětu močového měchýře: 
1) Koupele s přísadami heřmánku či přesličky polní - tišící a močopudný účinnek.
2) Čaj z přesličky rolní - čistí moč. měchýř a harmonizuje.
3) Čaj z březového listí a listů medvědice - protizánětlivý.
4) Pití 2 - 3l. tekutin denně, koncentrovaná moč podporuje množení bakterií.
5) Horká koupel nohou s přídavkem 2 lžic zázvorového prášku.
 
Žaludek
Je mi těžko od žaludku! Kdo z nás tuhle větu nezná. 
Většinou nás bolí žaludek, když jsme v situaci, která je těžko stravitelná. A žaludek musí vedle svých přirozených úkolů zpracovávat ještě  naše nevyjasněné emoce. Naopak dobré žvýkání je známkou toho, že se vědomě vypořádáváme se svým životem a zpracováváme důkladně své dojmy. 
 
Jestli máte v žaludku něco jako kámen, měli byste si položit základní otázku: Co nebo kdo mi v tom žaludku leží? Co nemůžu strávit? Z čeho se mi chce zvracet? Jestliže na vaší situaci jde něco změnit, udělejte to a neodkládejte to. Jestliže nejde, přijměte věci tak, jak jsou.
 
Vnitřní léčba: Rozmixujeme jablko i se šlupkou, přidáme lžičku medu a špetku muškátového oříšku. Jíme pomalu a důkladně žvýkáme. 2x denně před hlavním jídlem. Pektin v jablku vytváří v žaludku ochranný povlak a uklidňuje rozrušené nervy.
 
Zevní léčba: Smícháme šťávu z grapefruitu , lžíci medu, špetku muškátového oříšku, zázvoru a 3 lžic lněného oleje. Obklad necháme působit 1hodinu. Pokud vás nebolí břicho od nervů jděte k lékaři!